Asset Publisher
Lasy Nadzorowane
Lasy prywatne stanowią ok. 19 proc. lasów w Polsce. Starostwie powierzyli prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną Lasom Państwowym na ok. 50 proc. powierzchni lasów prywatnych. Nadleśnictwo Drewnica prowadzi powierzony nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych o powierzchni 4345,79 ha, na terenie Powiatu Wyszkowskiego, w Gminach Zabrodzie oraz Wyszków (w tym na obszarze miejskim miasta Wyszków) oraz na terenie Powiatu Mińskiego, w Gminach Halinów, Sulejówek oraz Stanisławów we wsiach Zawiesiuchy oraz Łęka.
ZADANIA I OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI LASÓW
Właściciele lasów na podstawie art. 13 ust 1 oraz art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o lasach są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania oraz ich ochrony, a w szczególności do:
- zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;
- ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;
- pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;
- przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3;
- racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:
- pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
- pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.
- w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciele lasów są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do:
- wykonywania zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów;
- zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych;
- ochrony gleby i wód leśnych.
- W przypadku niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1, w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa zadania właścicieli lasów określa, w drodze decyzji, starosta.
Obowiązkiem właścicieli lasów jest również cechowanie drewna
(art. 14a ustawy o lasach)
Drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa – w tym prywatnych cechuje starosta (lub, na podstawie zawartego porozumienia – nadleśniczy), który wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskanego drewna.
DORADZTWO W ZAKRESIE GOSPODARKI LESNEJ
Każdy właściciel lasu (na podstawie art. 35 ust. 2 pkt. 1 ustawy o lasach) może zgłosić się z wnioskiem o udzielenie doradztwa w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej lub zalesiania. O ogólne doradztwo w zakresie gospodarki leśnej można również wnioskować telefoniczne bezpośrednio do pracowników sprawujących nadzór nad gospodarką leśną w terenie (tel. do kontaktu podane poniżej) lub do pracownika Nadleśnictwa Drewnica zajmującego się sprawami lasów niepaństwowych – Jan Węglarz, tel. +48 22 781 62 09 wew. *336
Oprócz doradztwa w zakresie gospodarki leśnej i zalesiania Lasy Państwowe prowadzą również odpłatne udostępnienie sadzonek drzew i krzewów leśnych oraz specjalistycznego sprzętu leśnego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek właściciela lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa, poparty opinią wójta (burmistrza, prezydenta miasta), nadleśniczy może udostępnić nieodpłatnie sadzonki drzew i krzewów leśnych na ponowne wprowadzenie roślinności leśnej (upraw leśnych) - zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.
Nadleśniczy może, na podstawie umowy z właścicielem lasu, organizować wykonywanie zadań gospodarczych w lesie, łącznie ze sprzedażą drewna.
Wzór Wniosku o doradztwo w zakresie gospodarki leśnej można pobrać w sekcji
„MATERIAŁY DO POBRANIA”.
POUCZENIE
1. W przypadku współwłasności działki, do wniosku należy dołączyć zgodę podpisaną przez wszystkich współwłaścicieli wraz z aktualnymi adresami zamieszkania współwłaścicieli.
2. Do wniosku należy dołączyć wypis z rejestru gruntów, wydany nie później niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku lub wydruk z ewidencji ksiąg wieczystych.
3. Nadleśniczy nie ponosi odpowiedzialności z tytułu błędnego wskazania na gruncie granic działki.
NADZÓR NAD GOSPODARKĄ LEŚNĄ W LASACH NIEPAŃSTWOWYCH
Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 6 z późn. zm.) Starosta sprawujący nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa może powierzyć w drodze porozumienia nadzór nadleśniczemu właściwego terenowo nadleśnictwa.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica sprawuje powierzony nadzór nad gospodarką leśną na terenie gmin Wyszków i Zabrodzie w Powiecie Wyszkowskim oraz gmin Halinów, Sulejówek i Stanisławów w Powiecie Mińskim. Poniżej znajdują się podstawowe informacje o sposobie prowadzenia nadzoru w poszczególnych powiatach.
POWIAT WOŁOMIŃSKI
Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa na terenie Powiatu Wołomińskiego sprawuje Starosta Wołomiński. W celu uzyskania informacji
o procedurach dotyczących pozyskiwania i cechowania drewna oraz wydawania świadectw legalności pozyskanego drewna, zaświadczenie o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach oraz opisu taksacyjnego lasu na potrzeby wyłączenia gruntu leśnego z produkcji leśnej należy kontaktować się z:
Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin tel. (22) 346 11 00
e-mail: wos@powiat-wolominski.pl
POWIAT WYSZKOWSKI
GMINY WYSZKÓW I ZABRODZIE
Nadleśnictwo Drewnica prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na terenie gmin Wyszków i Zabrodzie na podstawie Porozumienia z dn. 31 grudnia 2024 r. pomiędzy Starostą Powiatu Wyszkowskiego, a Nadleśniczym Nadleśnictwa Drewnica.
Pracownicy prowadzący powierzony nadzór nad gospodarką leśną na terenie poszczególnych gmin:
Wyszków – Mariusz Wierzbicki (tel. 607 053 332)
dyżur telefoniczny: wtorki w godzinach 08:00 – 10:00
Zabrodzie – Piotr Stadnik (tel. 605 315 011)
dyżur telefoniczny: środy w godzinach 08:00 – 10:00
Procedura cechowania drewna i wydawania świadectwa legalności pozyskanego drewna na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty – Powiat Wyszkowski - Gminy Wyszków i Zabrodzie
- Właściciel lasu, który zamierza pozyskać drewno składa wniosek o wydanie świadectwa legalności pozyskanego drewna w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie. W celu uzyskania informacji o procedurze złożenia wniosku oraz wymaganych załącznikach właściciel lasu powinien zgłosić się do:
Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Wyszkowie
ul. Zakolejowa 15A, 07-200 Wyszków, tel. (029) 743 59 45- 46
e- mail: ochronasrodowiska@powiat-wyszkowski.pl
- Wypełniony wniosek właściciela lasu przekazywany jest przez Starostwo do Nadleśnictwa Drewnica. Pracownik Nadleśnictwa zajmujący się nadzorem nad prowadzeniem gospodarki leśnej w terenie kontaktuje się z właścicielem lasu w celu omówienia procedur, weryfikacji wniosku z zapisami UPUL lub decyzją starosty i/lub umówienia terminu oględzin w terenie.
- Pracownik Nadleśnictwa (na wniosek właściciela lasu) dokonuje oględzin i udziela doradztwa dotyczącego prowadzenia gospodarki w lesie lub wykonania zabiegu gospodarczego.
- Po wykonaniu zabiegu Właściciel lasu kontaktuje się (telefonicznie lub osobiście) z pracownikiem Nadleśnictwa w celu ustalenia terminu obmiaru i legalizacji pozyskanego drewna.
- Pracownik Nadleśnictwa, po weryfikacji tożsamości właściciela lasu na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem dokonuje obmiaru pozyskanego drewna (dłużyce lub drewno ułożone w stosach), znakuje pomierzone drewno cechą oraz wydaje właścicielowi „Świadectwo legalności pozyskanego drewna”. Uzupełniany jest również „Wniosek o wydanie świadectwa legalności pozyskanego drewna” w części dotyczącej sposobu załatwienia sprawy.
Zaświadczenie o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.
Opis taksacyjny lasu na potrzeby wyłączenia gruntu leśnego z produkcji leśnej.
Zezwolenie na dokonanie zabiegu gospodarczego w lesie niestanowiącym własności Skarbu Państwa.
O wydanie Zaświadczenia o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach, Opisu taksacyjnego lasu na potrzeby wyłączenia gruntu leśnego z produkcji leśnej lub wydanie zezwolenia na dokonanie zabiegu gospodarczego w lesie niestanowiącym własności Skarbu Państwa należy zgłosić się do:
Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Wyszkowie
ul. Zakolejowa 15A, 07-200 Wyszków, tel. (029) 743 59 45- 46
e- mail: ochronasrodowiska@powiat-wyszkowski.pl
Pytania dotyczące procedury wydawania świadectw legalności i cechowania drewna można kierować do pracowników nadleśnictwa sprawujących nadzór nad gospodarką leśną w terenie (nr. telefonów podane powyżej) lub pracownika Nadleśnictwa Drewnica zajmującego się sprawami lasów niepaństwowych – Agnieszka Sokołowska, tel. +48 22 781 62 09 wew. *336
POWIAT MIŃSKI
GMINY HALINÓW, SULEJÓWEK, STANISŁAWÓW (WSIE ŁĘKA I ZAWIESIUCHY)
Nadleśnictwo Drewnica prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na terenie gmin Halinów, Sulejówek i Stanisławów na podstawie Porozumienia z dn. 22 stycznia 2025 r. pomiędzy Starostą Powiatu Mińskiego, a Nadleśniczym Nadleśnictwa Drewnica.
Pracownicy prowadzący powierzony nadzór nad gospodarką leśną:
Leśniczy (teren) – Marcin Młudziński
tel. 605 315 013 - dyżur telefoniczny: wtorki w godzinach 08:00 – 10:00
Specjalista ds. lasów niepaństwowych (biuro) – Jan Węglarz
tel. +48 22 781 62 09 wew. *336 - kontakt w godzinach pracy Nadleśnictwa Drewnica – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00
Procedura cechowania drewna i wydawania świadectwa legalności pozyskanego drewna na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty – Powiat Wyszkowski - Gminy Wyszków i Zabrodzie
- Właściciel lasu, który pozyskał lub zamierza pozyskać drewno składa wniosek o wydanie świadectwa legalności pozyskanego drewna do Nadleśnictwa Drewnica. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć:
- Podpisaną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych
- Dokument poświadczający własność gruntów
- Podpisaną zgodę współwłaścicieli (jeżeli tacy są).
- Wzór wniosku oraz załączników znajdują się w sekcji materiały do pobrania.
- Prawidłowo wypełnione i złożone przez właścicieli lasów wnioski rozpatruje Nadleśniczy. Na podstawie złożonego wniosku, Nadleśniczy cechuje drewno i wystawia świadectwo legalności pozyskania dla drewna pozyskanego, nie później niż 3 miesiące od daty potwierdzenia przez wnioskodawcę własności gruntów leśnych, których dotyczy wniosek.
- Potwierdzenie własności gruntów stanowią:
- wypis/uproszczony wypis z ewidencji gruntów dołączony do wniosku,
- aktualny wydruk z centralnej informacji ksiąg wieczystych potwierdzający prawo własności gruntu
- inny dokument potwierdzający prawo własności gruntów, wydany nie później niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.
- W przypadku złożenia przez wnioskodawcę wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub niekompletnego, Nadleśniczy wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
- Wniosek powinien być dostarczony osobiście lub kwalifikowaną drogą elektroniczną (ePUAP lub eDoręczenia)
- Pracownik Nadleśnictwa (na wniosek właściciela lasu) dokonuje oględzin i udziela doradztwa dotyczącego prowadzenia gospodarki w lesie lub wykonania zabiegu gospodarczego.
- Po wykonaniu zabiegu Właściciel lasu kontaktuje się (telefonicznie lub osobiście) z pracownikiem Nadleśnictwa w celu ustalenia terminu obmiaru i legalizacji pozyskanego drewna.
- Pracownik Nadleśnictwa, dokonuje obmiaru pozyskanego drewna (dłużyce lub drewno ułożone w stosach), znakuje pomierzone drewno cechą oraz wydaje właścicielowi „Świadectwo legalności pozyskanego drewna”. Uzupełniany jest również „Wniosek o wydanie świadectwa legalności pozyskanego drewna” w części dotyczącej sposobu załatwienia sprawy.
Zaświadczenie o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.
Opis taksacyjny lasu na potrzeby wyłączenia gruntu leśnego z produkcji leśnej.
Zezwolenie na dokonanie zabiegu gospodarczego w lesie niestanowiącym własności Skarbu Państwa.
O wydanie Zaświadczenia o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach, Opisu taksacyjnego lasu na potrzeby wyłączenia gruntu leśnego z produkcji leśnej lub wydanie zezwolenia na dokonanie zabiegu gospodarczego w lesie niestanowiącym własności Skarbu Państwa należy zgłosić się do:
Wydział Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim
ul. Konstytucji 3-go Maja 16, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel. (25) 3756 40 50
e-mail: boi@powiatminski.pl
Pytania dotyczące procedury wydawania świadectw legalności i cechowania drewna można kierować do pracowników nadleśnictwa sprawujących nadzór nad gospodarką leśną w terenie (nr. telefonów podane powyżej) lub pracownika Nadleśnictwa Drewnica zajmującego się sprawami lasów niepaństwowych – Jan Węglarz wew. *336
Przekazanie nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa
Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica informuje, że z dniem 31 marca 2017 roku ulega rozwiązaniu Porozumienie z dnia 25 lutego 2014 roku o powierzeniu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa zawarte ze Starostą Wołomińskim na podstawie art. 5 ust 3 ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 2100 z późn. zm.).
Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica informuje również, że na podstawie z art. 35 ust 2 ustawy o lasach, właścicielowi lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa będzie udzielana bezpłatnie pomoc w formie doradztwa w zakresie zalesiania i gospodarki leśnej na pisemny wniosek zainteresowanego.
W związku z powyższym informujemy, że od dnia 1 kwietnia 2017 roku na terenie gmin: Radzymin, Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka, Dąbrówka, Klembów i Tłuszcz wszystkie sprawy dotyczące m. in. cechowania drewna, wystawienia właścicielowi lasu prywatnego świadectwa legalności pozyskania drewna i wydawania decyzji administracyjnych na postawie art. 19 ust. 3 ustawy o lasach dla właścicieli lasów objętych Inwentaryzacją Stanu Lasu oraz art 24 w związku z art. 13 ustawy o lasach dotyczących lasów posiadających aktualny Uproszczony Plan Urządzenia Lasu będą prowadzone przez Starostę Powiatowego w Wołominie.
Monitoring lasów
w latach 2016-2020, będą prowadzone prace obserwacyjno-pomiarowe w ramach programu monitoringu lasów.
Ministerstwo Środowiska informuje, że w lasach wszystkich form własności na terenie całego kraju, w latach 2016-2020, będą prowadzone prace obserwacyjno-pomiarowe w ramach programu monitoringu lasów.
Szczegóły na stronie ministerstwa.
Pismo Ministerstwa Środowiska w załączeniu.