Wydawca treści Wydawca treści

Obszar pilotażowy w Nadleśnictwie Drewnica

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar pilotażowy, na którym odbywa się testowanie miejsc przeznaczonych

w szczególności dla miłośników bushcraftu i surwiwalu.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę,

zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.

Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

1. Gospodarzem terenu jest nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica.

2. Obszar pilotażowy oznaczony jest na mapie dostępnej na stronie internetowej Nadleśnictwa Drewnica, a w terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 22-26, 31-65, 67-90.

3. Możesz tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.

4. Możliwe jest nocowanie w jednym miejscu maksymalnie 4 osób przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. Każdy nocleg należy zgłosić mailowo na adres drewnica@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż w dniu noclegu. Powyżej ustalonego limitu wymagana jest zgoda nadleśniczego.

5. Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, tarpa, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej, twardej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.

6. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na mapie zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego .

7. Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.

8. Pamiętaj, że używanie otwartego ognia w lesie jest bezwzględnie zabronione.

9. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. Informację o takich miejscach możesz uzyskać w miejscowym nadleśnictwie.

10. Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, pamiętaj, żeby pozostawić go na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym.

11. Możesz pozyskiwać na własny użytek owoce, grzyby i zioła. Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej oraz że nie znajdujesz się w oznakowanym miejscu, w którym zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony.

12. Weź z domu worek na odpadki i zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.

13. Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używał pudełek i butelek wielokrotnego użytku.

14. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś za sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.

15. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne, np. chusteczek nawilżanych.

16. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy.

17. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić .

18. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne.

19. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.

20. Zależy nam na Twojej opinii na temat pobytu w lesie. Podziel się swoimi wrażeniami. Specjalnie do tego celu przygotowaliśmy formularz ankietowy, dostępny na stronie internetowej nadleśnictwa.

21. W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Nadleśnictwem Drewnica.

Dane kontaktowe:

www.drewnica.lasy.gov.pl 

email: drewnica@warszawa.lasy.gov.pl

tel. 22 781 62 09

 

Kontakt do koordynatora pilotażu w Nadleśnictwie Drewnica:

Agnieszka Sokołowska tel.: (22) 781 62 09 wew.*681

agnieszka.sokolowska@warszawa.lasy.gov.pl