Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

„Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi." (Dz.U. z 2024 r. poz. 1478)

Na terenie Nadleśnictwa Drewnica znajduje się 9 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ponad 874 ha

Dębina - rezerwat leśny położony w pobliżu wsi Ostrówek, utworzony w 1952 roku, jest najstarszym rezerwatem w województwie mazowieckim. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu liściastego lasu mieszanego, który stanowi naturalny zespół dębowo-grabowy z udziałem jesionu, wiązu i lipy. W rezerwacie można podziwiać okazałe, ponad 200-letnie dęby szypułkowe. Teren rezerwatu posiada również wartości geologiczne, dzięki licznie występującym głazom narzutowym. Powierzchnia rezerwatu wynosi 52,80 ha

Grabiczrezerwat faunistyczny, utworzony w 1978 roku, położony w Kobyłce. Pierwotnym celem ochrony było zachowanie jeziora, które stanowiło ostoję wielu gatunków ptaków. Z powodu wahań poziomu wód jeziora, liczba bytujących tam ptaków wodnych uległa zmniejszeniu. Powierzchnia rezerwatu wynosi 29,34 ha.

Łęgi Czarnej Strugi rezerwat leśny, utworzony w 1980 roku, położony w dolinie rzeki Czarnej Strugi, na terenie gminy Nieporęt (powiat Legionowo). Celem ochrony jest zachowanie fragmentu naturalnych lasów łęgowych, typowych dla Kotliny Warszawskiej. Rezerwat najpiękniej prezentuje się wiosną, gdy runo leśne pokrywa się kwitnącymi roślinami, tworząc tzw. aspekt wiosenny. Powierzchnia rezerwatu wynosi 38,52 ha

Bagno Jacka rezerwat torfowiskowy, utworzony w 1981 roku, położony na terenie dzielnicy Wesoła. Celem ochrony jest zachowanie torfowiska przejściowego, charakteryzującego się unikalnymi warunkami hydrologicznymi i przyrodniczymi. Powierzchnia rezerwatu wynosi 19,45 ha

Horowe Bagnorezerwat torfowiskowy, utworzony w 1988 roku, położony w kompleksie leśnym między Markami a Zielonką. Celem ochrony jest zachowanie zróżnicowanego obszaru wilgotnych lasów, torfowisk i wód z licznymi stanowiskami rzadkich i chronionych gatunków roślin. Rezerwat stanowi także ostoję oraz miejsce rozrodu wielu gatunków zwierząt. Powierzchnia rezerwatu wynosi 44,41 ha

Puszcza Słupeckarezerwat leśny, utworzony w 1993 roku, położony w gminie Nieporęt (powiat Legionowo). Celem ochrony jest zachowanie zróżnicowanych zbiorowisk leśnych, w tym łęgów, grądów i borów, a także bogatych stanowisk roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem, takich jak wawrzynek wilczełyko oraz kilka gatunków storczyków. Powierzchnia rezerwatu wynosi 160,56 ha

Kawęczyn - to rezerwat leśny, położony w warszawskiej dzielnicy Rembertów. Został utworzony w 1998 roku w celu ochrony ciepłolubnych gatunków roślin naczyniowych ze względów naukowych i dydaktycznych. Jego powierzchnia wynosi 69,56 ha. 

Mosty Kalińskie - to rezerwat krajobrazowy, utworzony w 2015 roku, położony w Lasach Okuniewsko-Rembertowskich. Na terenie Nadleśnictwa Drewnica zajmuje powierzchnię 192,29 ha. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu doliny rzeki Długiej wraz z mozaiką towarzyszących jej siedlisk leśnych i otwartych. Stwierdzono tu 23 gatunki roślin chronionych – 12 gatunków roślin naczyniowych oraz 11 gatunków mchów, wśród których wyróżnia się czarcikęsik Kluka, zagrożony w skali kraju. Cenne siedliska rezerwatu zamieszkują liczne gatunki zwierząt, w tym bocian czarny, wydra oraz żmija zygzakowata. 

Fidest - to najmłodszy rezerwat przyrody na terenie Nadleśnictwa Drewnica, utworzony w grudniu 2024 roku w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. Rezerwat znajduje się w gminie Wyszków, w powiecie wyszkowskim, i obejmuje powierzchnię 270,31 ha. Zlokalizowany jest w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu PLB140001. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie naturalnych cech kompleksu zbiorowisk hydrogenicznych w dolinie rzeki Bug, charakteryzującego się wysokimi walorami faunistycznymi i krajobrazowymi. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie ponad 300 gatunków roślin, w tym m.in. wełnianki wąskolistnej, kruszczyka szerokolistnego, fiołka błotnego, groszku błotnego oraz podkolana białego. Wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 656,33 ha, mającą na celu ochronę przyrody tego obszaru przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. 

Udostępnienie rezerwatów przyrody 

Na terenie Nadleśnictwa Drewnica większość rezerwatów przyrody pozostaje zamknięta dla ruchu turystycznego. Wyjątek stanowią rezerwaty Dębina i Kawęczyn, które decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie zostały udostępnione do zwiedzania po wyznaczonych szlakach. 

Osoby odwiedzające ww. obszary prosimy o przestrzeganie zasad ochrony przyrody określonych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, w tym poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach, zachowanie ciszy oraz dbałość o porządek. 

Aktualny wykaz rezerwatów przyrody w województwie mazowieckim, udostępnionych dla turystów, można znaleźć na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.