Wydarzenia Wydarzenia

OGAR POLSKI

Rasy Polskich Psów

Miło nam zakomunikować, iż naszemu koledze leśniczemu Marcinowi Młudzińskiemu, który prowadzi Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Zielonka" suka wydała na świat aż osiem sympatycznych ogarów polskich. Jest to okazja aby krótko opisać i promować polskie rasy psów.

Ogar polski to zrównoważony, spokojny i inteligentny pies, który uwielbia towarzystwo członków rodziny oraz innych psów (wychowywany od małego z kotami zaakceptuje również i ich obecność). Ten towarzyski czworonóg jest wyrozumiały i delikatny w stosunku do dzieci.W Polsce mamy 5 rdzennie polskich ras psów, są to:

  • chart polski (Polish Greyhound – wzorzec FCI nr 333)
  • gończy polski (Polish Hunting Dog, dawniej Polish Scenthound – wzorzec FCI nr 354)
  • ogar polski (Polish Hound – wzorzec FCI nr 52)
  • polski owczarek nizinny (Polish Lowland Sheepdog – wzorzec FCI nr 251)
  • owczarek podhalański (Polish Tatra Sheepdog – wzorzec FCI nr 252)

Wspomniany ogar polski jest jedną z najstarszych grup psów myśliwskich. Jej przodkowie brali udział w polowaniach ze szlachtą (psy specjalizowały się w tropieniu i pogoni za zwierzyną). W 1608 roku hrabia Jan Ostroróg wydał pierwszy traktat naukowy poświęcony ogarom polskim pt. O psach gończych i myślistwie z nimi. Dekadę później uzupełnił wydanie, zmieniając tytuł swojej pracy na Myślistwo z ogary. Wskutek różnych konfliktów zbrojnych na przestrzeni lat populacja ogarów w Polsce znacznie zmalała (były m.in. tępione podczas rozbiorów, ponieważ uważano je za symbol kraju).

Przy tej okazji należy wspomnieć także o naszym drugim koledze leśniczym Jerzym Dyło, który jest wieloletnim hodowcą tej rasy psów oraz organizatorem Konkursów Pracy Tropowców im. pułkownika Józefa Pawłusiewicza w Zamostkach, które odbywają się od 2013r.

Dzięki pasji naszych leśniczych rasa ogarów polskich jest promowana w regionie a psy pochodzące z hodowli są gwarancją czystości jednej z niewielu polskich ras.

Szczeniaki leśniczego po wykonaniu niezbędnych szczepień znajdą niewątpliwie grono nowych pasjonatów tej rasy psów.