Asset Publisher Asset Publisher

Pszczoły w kłodzie bartnej szczęśliwie przetrwały zimę

Pod koniec 2017 roku przy budynku biurowym Nadleśnictwa Drewnica powieszona została kłoda bartna. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Chojnów 4 lipca 2019 roku kłoda została zasiedlona przez rodzinę pszczelą. Owady szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu i bez problemu przetrwały zimę.

Wiosną pszczoły powróciły do swej pracy, która jest niezwykle ważna dla trwałości ekosystemu leśnego, ponieważ to dzięki nim zapylanych jest wiele leśnych roślin, drzew i krzewów. Nasza kłoda bartna usytuowana jest na okazałym dębie na trasie leśnej ścieżki edukacyjnej i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających, a także nawiązuje do powrotu tradycyjnego bartnictwa w polskich lasach.

W pobliżu barci, na trasie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, Nadleśnictwo Drewnica postawiło tablicę edukacyjną zawierającą ciekawe informacje o pszczołach i ich znaczeniu w przyrodzie i życiu człowieka.

Ponadto nadleśnictwo chętnie współpracuje z lokalnymi pszczelarzami udostępniając tereny leśne do bezpłatnego lokalizowania pasiek, dzięki czemu w naszych lasach posadowione są licznie ule z rodzinami pszczelimi oraz dwie kłody bartne. Kłody te zostały powieszone 3 i 5 maja na dwóch dębach w leśnictwie Ostrówek. Obecnie nie są zasiedlone i czekają na nowych lokatorów, a jeżeli pszczoły nie wprowadzą się same do końca maja to kłody zostaną zasiedlone przez bartnika. Kłody bartne powieszone zostały na wysokości 4 i 4,5 metra, są wyposażone w daszek chroniący przed deszczem oraz mają otwierane dennice, dzięki czemu można w nich prowadzić prace higieniczne i lecznicze.

Każdy, kto zajmuje się produkcją miodu jedynie na potrzeby własne, może zgłosić się do nadleśnictwa z chęcią posadowienia pasieki w lesie. Po uzgodnieniu lokalizacji z właściwym miejscowo leśniczym udostępnienie następuje na podstawie stosownego porozumienia. Przed postawieniem pasieki należy jednak pamiętać o dostarczeniu do nadleśnictwa kopii ubezpieczenia OC.