Aktualności Aktualności

Uporządkowano ścieżkę w pobliżu rezerwatu

W ubiegłym tygodniu leśnicy z Nadleśnictwa Drewnica przeprowadzili prace porządkowe przy ścieżce biegnącej w sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Bagno Jacka”.

            Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom poruszającym się po ścieżce leśnicy usunęli na terenie rezerwatu blisko 50 drzew stwarzających zagrożenie dla przechodniów. Wycięte drzewa to głównie zamarłe brzozy i osiki rosnące w pobliżu uczęszczanej ścieżki. Po dokonaniu zabiegu, leśnicy pozostawili drzewa na miejscu do naturalnego rozkładu.

          Rezerwat przyrody „Bagno Jacka” położony jest w Wesołej, tuż przy drodze relacji Rembertów – Okuniew. Został utworzony w 1981 roku w celu ochrony i zachowania torfowiska przejściowego, a jego powierzchnia to niemal 19,5 ha. podmokłych terenów. Spotkać tam można wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Osobliwością rezerwatu są okazy brzozy ciemnej (Betula verrucosa ssp.obscura) – drzewa bardzo podobnego do brzozy brodawkowatej, od której odróżnia ją ciemna, szaro wiśniowa, niebielejąca kora. Kora brzozy ciemnej nie zawiera w ogóle betuliny (związku chemicznego odpowiedzialnego za biały kolor brzozowej kory) tylko ciemny garbnik i nie łuszczy się.

           Warto przypomnieć, że teren rezerwatu z uwagi na ochronę zasobów przyrodniczych nie jest udostępniony dla turystów, a ścieżka, przy której prowadzono prace porządkowe biegnie wzdłuż jego granicy.

O pracach prowadzonych na terenie rezerwatu została powiadomiona Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie.