Aktualności Aktualności

Szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

W dniach 11 września - 3 października 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących doustną szczepionką przeciwko wściekliźnie.

W dniach 11 września - 3 października 2021r. na terenie województwa mazowieckiego (w tym na terenie powiatów: mińskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego oraz na terenie m.st. Warszawy) przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących doustną szczepionką. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.

Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej. Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Materiały do pobrania