Aktualności Aktualności

Leśnicy na Dniu Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera

W ostatnią niedzielę 3 czerwca, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów otworzyła swe ogrody dla najmłodszych i tych nieco starszych. Wśród licznych punktów edukacyjnych nie mogło zabraknąć leśników.

     Swoiste leśne miasteczko, pełne różnych aktywności przygotowali leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”. Nasi goście mogli między innymi przejść bosymi stopami po leśnej ścieżce zmysłów, stanąć oko w oko z ogromnym kleszczem, czy poznać znaczenie pszczół dla lasów i człowieka.

      Za sprawą przygotowanych przez leśników atrakcji uczestnicy pikniku poznawali różnorodne zastosowania drewna – najważniejszego surowca pochodzącego z polskich lasów. Najmłodsi pod czujnym okiem leśników wspólnie budowali drewniany domek oraz most zaprojektowany przez samego Leonarda da Vinci. Niektórzy odkryli w sobie duszę artysty i z zapałem malowali piękne obrazy na drewnianych deseczkach.

      Rodzice wraz z dziećmi zapamiętale ćwiczyli swe mięśnie piłując własnoręcznie ocechowane krążki drewna i wbijając gwoździe w różne gatunki drewna, przekonując się przy okazji o ich różnej twardości. Drewno towarzyszyło naszym gościom na każdym kroku. Mało kto jednak wiedział, że ten ekologiczny i odnawialny surowiec ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

      Kto zmęczył się nauką przez zabawę mógł zregenerować swe siły próbując pełnych witamin przetworów z owoców i ziół leśnych i odpoczywając na drewnianych ławkach. Wszyscy, którym zasmakowało „Dobre z lasu” otrzymali od leśników przepisy pozwalające na samodzielne przygotowanie wybranych smakołyków.

      Leśne miasteczko cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczestników pikniku. Rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na atrakcyjną formę przekazywania wiedzy oraz różnorodność przygotowanych atrakcji. Padło wiele ciekawych pytań związanych z lasem i pracą leśników, a rozmowy z leśnikami trwały do samego końca.

      Kolejny piknik już za rok. Z pewnością będą na min również leśnicy.