Aktualności Aktualności

Gospodarka leśna a ochrona ptaków

Po wiosennym sadzeniu lasu przyszła pora, aby zadbać o właściwy stan zdrowotny drzewostanów.

        Przełom maja i czerwca to czas intensywnych prac przy pielęgnacji upraw i młodników, a także dbania o prawidłowy wzrost starszych drzew. Podstawowe zabiegi, które powodują korzystne zmiany w strukturze drzewostanu to cięcia pielęgnacyjne, czyli czyszczenia i trzebieże. Dzięki nim reguluje się skład gatunkowy drzewostanu i jego zagęszczenie, wzmacnia pozycję najbardziej wartościowych drzew oraz przyspiesza proces naturalnego oczyszczania się drzewostanu z drzew słabych i chorych. Celem powyższych działań jest polepszenie stanu sanitarnego drzewostanu i podniesienie jego biologicznej odporności.

       Podczas realizacji prac z zakresu użytkowania i hodowli lasu leśnicy maksymalnie zapobiegają niszczeniu stanowisk lęgowych ptaków, które w tym czasie odchowują swoje młode. Lasy Państwowe stosują zasady minimalizujące wpływ prac gospodarczych na miejsca rozrodu i lęgi ptaków. Pozwala to ograniczyć ewentualne ryzyko nieumyślnego uszkodzenia gniazd czy drzew dziuplastych do minimum. Realizowane jest to poprzez wcześniejsze poszukiwania czynnych gniazd i drzew dziuplastych, które są znakowane. Wytyczne zawierają konkretne procedury postępowania w sytuacjach uszkodzenia lub zniszczenia zasiedlonych gniazd oraz drzew dziuplastych. W takim przypadku Służba Leśna       w uzgodnieniu z ornitologiem przeprowadza niezwłoczne działania ratunkowe.

        Niezależnie od tego, Rozporządzenie Ministra Środowiska z 18 grudnia 2017r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej wskazuje, że w okresie lęgowym ptaków nie usuwa się drzew ze stwierdzonymi i zasiedlonymi gniazdami, zaś drzewa dziuplaste pozostawia się do naturalnego rozpadu. Wyjątkiem są drzewa, które z uwagi na swój stan zdrowotny oraz lokalizację stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia, życia oraz mienia osób poruszających się wzdłuż ścieżek leśnych. Decyzja o ścięciu takiego drzewa podejmowana jest każdorazowo po dokonaniu wnikliwej analizy.