Aktualności Aktualności

Edukacja leśna ze smakiem

Po raz kolejny mieszkańcy i goście Warszawy mieli okazję spotkać się z leśnikami. Podobnie jak tydzień temu zielone miasteczko pojawiło się na służewieckim torze wyścigów konnych.

          Choć lokalizacja ta sama, to główny temat leśnej edukacji już nieco inny. Tym razem leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” skupili się na zaprezentowaniu gościom różnorodnych smaków lasu. Wśród naszych stanowisk znalazło się kilka punktów, przy których można było posmakować pysznych i pełnych witamin i minerałów przetworów z leśnych roślin. Wielkim powodzeniem cieszyły się ciasteczka z żołędzi oraz przetwory z czosnku niedźwiedziego.

          Poznawanie leśnych smaków było również okazją do rozmów z leśnikami, którzy opowiadali o właściwościach rosnących w lesie roślin, podpowiadali jak prawidłowo je zbierać i przetwarzać. Chętni mogli zabrać na pamiątkę przygotowane przez leśników przepisy, które pozwolą na samodzielne wykonanie leśnych smakołyków.

        W samym centrum leśnego miasteczka znalazł się drewniany domek z ogrodem pełnym pachnących ziół. W jego wnętrzu czekały na gości zaproszone przez leśników zielarki, które z pasją opowiadały o jadalnych i leczniczych roślinach rosnących w naszym otoczeniu. Przygotowywały również aromatyczne napary, które chętnie popijali zmęczeni gorącem goście. Tuż za domkiem znalazł swe miejsce bartnik i jego podopieczne – pszczoły, których miód był doskonałym źródłem energii potrzebnej do udziału w przygotowanych przez leśników aktywnościach.

         Leśne miasteczko kryło w sobie również wiele innych atrakcji związanych z drewnem i pracą leśników. Nasi goście mogli spróbować swych sił w samodzielnym cechowaniu drewna i piłowaniu wałków zapomnianą już nieco piłą moja – twoja, mieli również okazję poznać różne gatunki drewna i ocenić ich twardość, próbując wić w nie gwoździe. Najmłodsi wspólnie z leśnikami i rodzicami z zapałem budowali drewniany domek, a także most wg projektu Leonarda da Vinci.

       Ważnym elementem spotkania z leśnikami były również rozmowy. Tematów było bardzo wiele, od codziennej pracy leśników, przez ochronę przyrody, różnorodność biologiczną po znacznie drewna w codziennym życiu.

         Obok leśnego miasteczka trwał jarmark produktów regionalnych, na którym również pojawił się leśny akcent – stoisko promocyjne marki „Dobre z lasu”. Chętni mogli tutaj skosztować wyrobów z dziczyzny pochodzącej z polskich lasów. Można śmiało powiedzieć, że leśne smaki przypadły odwiedzającym Tor Służewiec do gustu.

Kolejne spotkanie z leśnikami na Służewcu już 15 i 16 września.